Hrvatsko knjižničarsko društvo smatra da je u interesu javnosti i cijeloga hrvatskog društva osigurati neometan i ravnopravan pristup književnim djelima i informacijama svim dobnim skupinama osoba s teškoćama čitanja, disleksijom i osobama koje ne mogu čitati standardni tisak.
Kampanja koju pokreću knjižničari pokušat će povezati sve one sudionike u procesu zagovaranja za boljim razumijevanjem problema osoba s teškoćama čitanja.
Cilj je ove kampanje informirati i educirati javnost te ju učiniti osjetljivom za problematiku osoba s teškoćama čitanja i disleksijom. Pokušat će se utjecati na izmjenu Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, čl. 86) koji bi omogućio osobama s teškoćama čitanja i disleksijom lakši pristup većem broju knjiga priređenih za ovu skupinu ljudi.
Cilj otvaranja Zelenih EE knjižnica je bio učiniti stručne
publikacije dostupnijima stručnjacima, pripadnicima akademske zajednice,
studentima i građanima te i na taj način potaknuti povećanje odgovorno
ponašanje pri upotrebi energije kroz primjenu energetski efikasnih mjera
kao i obnovljivih izvora energije.
Zelena knjižnica je projekt Društva bibliotekara Istre započet u ožujku
2011. godine. Cilj projekta je preko Društva bibliotekara Istre i
istarskih knjižnica educirati javnost i širiti svijest o održivom
društvu i nužnosti zaštite okoliša i to kroz: portal Zelena knjižnica,
projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine i
promocije knjiga.
U cilju pokazivanja važnosti knjižnice kao ustanove ali i same važnosti njezinog rada, utjecaja na lokalnu zajednicu i pojedinca, Knjižnica i čitaonica Grada Preloga uključila se u međunarodni projekt Outside the Lines (Izvan granica). Projekt su 2016. godine pokrenule američke knjižnice, a naša knjižnica je jedina knjižnica u RH koja se pridružila inicijativi. Projekt Izvan granica osmišljen je kao proslava rada koja pokazuje kreativnost i inovativnost manifestacija i aktivnosti u knjižnicama. Aktivnosti u projektu su morale potaknuti ljude da misle o knjižnicama na drugačiji način, da promijene svoj stav o knjižnici kao ustanovi koja samo posuđuje knjige, te da se razbiju stereotipi vezani za samu ulogu knjižničara i knjižnice kao skladištara i skladišta knjiga. Kako bi planirane aktivnosti zadovoljile ovaj cilj, KIČ Prelog se vodila slijedećim smjernicama: željeli smo da ljudi pričaju o knjižnici u živo i u virtualnom svijetu, željeli smo pokazati knjižnicu lokalnoj zajednici i biti pozitivni odraz te zajednice, željeli smo uključiti ljude da budu aktivni sudionici manifestacije i učiniti nešto neobično i neočekivano. Najvažnije od svega navedenoga je želja da knjižnicu učinimo ZABAVNOM!
Iako provodimo mnoge aktivnosti i projekte koji su zabavni i prilagođeni raznim ciljnim skupinama, za gore spomenuti projekt, odlučili smo napraviti nešto što će povezivati sve dobne i interesne skupine naših članova i korisnika - znanje i zabava. TRIVIJA KVIZ smo „pogurnuli“ izvan granica knjižnice i dosadašnjeg formata pa smo organizirali kvizove za predškolce, osnovce, teenagere, odrasle i seniore.Baš je lijepo vidjeti da brošure nacionalne kampanje Čitaj mi promoviraju rodnu ravnopravnost. Time su pronašle i svoje skromno mjesto u projektu MenCare. Zahvaljujući suradnji koordinatora Marka Đurića i Knjižnice i čitaonice Grada Preloga, brošure će biti podijeljene sudionicima radionica i projekta. Na taj ćemo način promovirati i poticati čitanje od najranije dobi i među očevima, koji se često nađu zapostavljeni u ovoj ulozi ili pak ne znaju kako pristupiti aktivnosti zajedničkog čitanja s djetetom. Nadamo se da ćemo uspjeti pokrenuti lavinu očinskog čitanja! :) <3
"Projekt je pokrenula organizacija mladih Status M iz Zagreba, a u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb te Zavodom za javno zdravstvo. Inače, MenCare je globalna kampanja za uključeno očinstvo koja se provodi u više od 35 zemalja na 5 kontinenata, a cilj joj je promocija uključenosti muškaraca kao ravnopravnih i nenasilnih očeva, te pružatelja brige. Sve se to radi kako bi se postiglo bolje obiteljsko blagostanje i rodna ravnopravnost. Istraživanja pokazuju kako se uključivanjem muškaraca u pružanje brige o djetetu poboljšava zdravlje majke i djeteta, razvijaju ravnopravniji odnosi između partnera/ica i smanjuje nasilje u obitelji. Posebno je zanimljivo i to da uključenje u brigu o djetetu poboljšava i kvalitetu života muškaraca i produljuje njihov životni vijek. U našoj zemlji, te Bosni i Hercegovini, Srbiji, Albaniji i Kosovu projekt se provodi pod nazivom „SUPERTATA“
PRELOG OPET MEĐU PRVIMA – SVE PLAĆA KRALJEVINA NORVEŠKA I ZEMLJE EGP-a
U Prelogu su do sada već provedene dvije radionice u suradnji sa
Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije i Obiteljskim centrom
Čakovec, uz podršku volontera i volonterki iz Savjeta mladih, Udruge
studenata Grada Preloga i Društva Naša djeca Prelog. Sveukupno provest
će se 11 radionica s mladim parovima koje će obuhvatiti teme roda,
važnosti oca, trudnoće, rođenja, planiranja obitelji, podjele brige o
djeci, potreba i prava djeteta i nenasilja.
Radionice se provode u Međugeneracijskom centru – Dječja kuća Prelog, a voditelji su stručnjaci/stručnjakinje iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, Obiteljskog centra Čakovec i Organizacije mladih Status M. Projekt se provodi sredstvima fonda Kraljevine Norveške i zemalja EGP-a, pri Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva.
Koordinator ovog projekta za naše područje je Marko Đurić."Budući da je projekt prekograničnog karaktera, projektni partneri su općina Loška dolina, općina Rečica ob Savinji i Institut Antona Trstenjaka za gerontologiju i međugeneracijski suživot iz Republike Slovenije te Grad Prelog i Grad Ludbreg iz Republike Hrvatske.
Središnji je cilj projekta uspostava međugeneracijskih središta od kojih će jedno biti u Prelogu s ciljem osiguravanja standardiziranih programa za suživot generacija, aktivno provođenje slobodnog vremena starijih i mladih osoba, kvalitetno starenje i cjeloživotno učenje pomoću aktivnog uključivanja svih starosnih grupa u socijalni i društveni život. Uspostavom međugeneracijskih centara podignula bi se razina međugeneracijske solidarnosti na programskom području čime bi se poticalo volonterstva i samoorganizacijske mogućnosti, efikasnija upotreba ljudskih i ostalih potencijala te doprinijelo smanjenju negativnih učinaka demografskih promjena. Na taj način bi se postignula aktivna suradnja svih sudionika na lokalnoj razini u uspostavi raznovrsnih i kvalitetnih multidisciplinarnih programa međugeneracijske suradnje.Kampanju "Čitaj mi!" pokreću Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i UNICEF Hrvatska, pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih.
U Europskoj godini čitanja naglas hrvatski pedijatri, knjižničari i drugi stručnjaci, u suradnji s medijima i nakladnicima, zajedničkim snagama pokreću prvu nacionalnu kampanju za poticanje čitanja u obitelji, u želji da se kod roditelja, ali i cjelokupnog društva, razvije svijest o njegovoj važnosti.
Tijekom ove godine u akciji "Čitaj mi!" provodit će se nekoliko ključnih aktivnosti.Plakati i letci koji ističu važnost čitanja naglas djeci od rođenja (kako i kada čitati djeci, što je slikovnica i kako izgledaju slikovnice za pojedinu dob) bit će postavljeni u pedijatrijskim ordinacijama, rodilištima, domovima zdravlja i knjižnicama.
U narodnim knjižnicama bit će organizirane pričaonice "Čitam ti priču".
UNICEF Hrvatska, u nastojanju da se dopre do najranjivijih skupina djece, podržat će podjelu slikovnica "Gledaj ova mala slatka lica" na redovitim sistematskim pregledima u pedijatrijskim ambulantama, uz prethodno zajedničko čitanje roditelja, djece i pedijatra.
Dan ranije, 22. travnja, u Hrvatskoj se obilježava “Dan hrvatske knjige”, pa je prilika da se ova dva važna datuma objedine sa svrhom promicanja knjige, kulture čitanja, autora i izdavaštva.
“Noć knjige 2013.” održat će se 23. travnja 2013., u 48 gradova
širom Hrvatske, u knjižarama i knjižnicama (i ostalim prostorima
namijenjenim za promociju knjige) u kojima će se odvijati raznovrstan i
širokoj publici zanimljiv program, koji će trajati od 18 sati do 01 sat iza ponoći.
U više od 220 pojedinačnih programa svatko će pronaći nešto za sebe. Od “klasičnog” predstavljanja knjiga i autora, preko tribina, razgovora o knjizi, kreativnih i edukativnih radionica za djecu i mlade, izložbi, koncerata, kazališnih i glumačkih predstava, projekcija filmova, glazbenih slušaonica, biblioterapijskih, likovnih i lutkarskih radionica, radionica kreativnog pisanja, uvezivanja knjiga, plesnih perfomancea, izložbi fotografija… do nagradnih igara, stvaranja poezije na licu mjesta, javnog čitanja, čitanja bajki za odrasle i djecu, uvida u svijet nastanka knjige, i mnogih drugih.
Sve radionice i aktivnosti u knjižnici su BESPLATNE.
Materijale, prostor i voditelje osigurava Knjižnica.
Ponekad sudionici donose svoj materijal, ali samo ako ga imaju kod kuće, tj. ne moraju ga prethodno kupovati.
Polaznike prethodno obavještavamo ukoliko je potrebna najava za sudjelovanje u aktivnostima.
Termini i opisi radionica nalaze se pod OBAVIJESTIMA knjižnice na početnoj stranici.